טיפים ללילה טוב – ילדים

שינה כמצב טבעי שלא נוכל להימלט ממנו גם אם נירצה. שליש מהחיים שלנו אנו מבלים בשינה. שינה היא מצב חשוב לפעילות תקינה של הגוף, המח, מערכות עיכול והורמונים, שמירה על רמת סוכר ורמת חיסון של בגוף, כמו גם יכולת שמירת משקל ובעיקר- פעילות מוחית תקינה. בילדים השינה חשובה להתפתחות התקינה שלהם בבחינה מוטורית, שפתית, שכלית ורגשית, חברתית. ילד גדול יותר עם שינה טובה יוכל לאפשר לעצמו יכולות ריכוז וקשב, יכולות לימוד  והתפתחות טובים כדי המקסימום שלו.

כמות השינה שכל אחד מאיתנו צריך טבועה וחרוטה במידע הגנטי שלנו ולא ניתן לשנות אותה. אפילו אם נחשוב שנוכל להערים על הטבע שלנו/ אימא אדמה, אין מצב בעולם שבו נוכל להתאמן לצרוך פחות שינה ולהתאים עצמנו לפחות שינה עם אימון נכון. ילדים ובעיקר בני עשרה,  יכולים ללמוד כיצד להתמודד עם חסכי שינה על ידי  "תיקון" בהורדה של כמות העבודה או הלימודים שהם יעשו ויתחייבו אליהם, אבל זו לא תמיד אפשרות קיימת.  במידה מסויימת כולם יכולים להתמודד ולנצח, אם כי רק באופן זמני ביותר, עם האפקטים של חסכי שינה כרונית, חלקית ( גם שעה אחת פחות ביום נחשבת לחסך שינה חלקי כרוני ויכולה להזיק- מוכח מדעית).  בסופו של עניין – התוצאה הסופית איננה דומה לזו שלאחר שינה מספקת וטובה.

למרות שלאורך השנים היו גרסאות שונות לגבי כמות שינה של ילדים מלידה ועד שעוזבים את הבית, השינויים אינם כלכך גדולים מבחינת זמן. עדיין- כיוון שיש שינויים, אז מצורפת הטבלה העדכנית עליה החליטו במסמך הנחיות חדש להמלצות על כמות שעות שינה מומלצות לכל גיל.

לילה טוב

 

כמויות שינה מומלצות על פי גילאים:

 

גיל כמות שעות מומלצות כדאי לא פחות מ..
יונקים   0-3 חודשים   14-17 שעות ליממה   11 שעות ליממה
תינוקות   4-11 חודשים   12-15 שעות ליממה   10 שעות ליממה
פעוטות   שנה עד שנתייים   11-14 שעות ליממה   9 שעות ליממה
שנות הגן   3 שנים עד 5 שנים   10-13 שעות ליממה   8 שעות ליממה
בית ספר יסודי   6 שנים עד 13 שנים   9-11 שעות ליממה   7 שעות ליממה
תיכון   12-18 שנים   8-10 שעות ליממה

  7 שעות ליממה